Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty Autor: James Clear

Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty

Czym są nawyki i jaka jest ich siła? Czy wyzbywając się złych i wzmacniając te dobre, jesteśmy w stanie być szczęśliwsi? Zobacz, jak do kwestii przyzwyczajeń podszedł James Clear w książce pod tytułem „Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty”.

Jak pracuje ludzki umysł?

Zastanów się, jak w tej chwili działa Twój mózg? Czy wiesz, że pracuje on nieustannie, nawet wtedy, gdy odpoczywasz czy śpisz. Musi on przetworzyć niebotyczną ilość docierających do niego poprzez układ nerwowy bodźców. To mózg odpowiada za koordynację konkretnych zachowań. Nie wszystko, co robisz, jest całkowicie świadomym i zamierzonym działaniem. Skupianie się na każdym odruchu byłoby zbyt dużym obciążeniem dla umysłu, dlatego wykształca on pewne nawyki i przyzwyczajenia. Czynności zaliczane do nich są dokonywane w trybie zautomatyzowanym. Jeśli są powtarzalne, z czasem przekształcają się w nawyki, jak np. mycie rąk, sprawdzanie każdego wieczoru, czy drzwi i okna są zamknięte, ale i palenie papierosów czy obgryzanie z nerwów paznokci. Ty też masz takie nawyki? Dowiedz się, jakie mechanizmy powodują ich powstawanie. Przystępnym źródłem wiedzy na ten temat jest książka James Clear – „Atomowe nawyki”.

Metoda kształtowania korzystnych nawyków

To bardzo ważne, abyś zwalczył negatywne przyzwyczajenia, które źle wpływają na Twoje ciało, umysł i całe życie. Natomiast wzmacniaj na co dzień pozytywne nawyki. Autor książki powołuje się na sprawdzoną metodę kształtowania dobrych przyzwyczajeń oraz pozbywania się tych złych. Jest ona poparta naukowymi argumentami. James Clear stworzył jeden z pierwszych modeli zachowania człowieka, w którym nawyki wynikają z bodźców zewnętrznych w połączeniu z emocjami wewnątrz Twojego „Ja”.