Integracja w Wałbrzychu i okolicy (14-15-16 czerwca 2024 roku)

W tym roku postanowiliśmy zacieśnić przyjacielskie relacje w naszej ekipie podczas wyjazdu w okolice Wałbrzycha.

Wałbrzych oferuje sporo atrakcji turystycznych. Zwiedziliśmy Palmiarnię, Zamek Książ wraz z imponującym ogrodem, a na zakończenie wstąpiliśmy do Muzeum Porcelany.

Zamek Książ to monumentalny kompleks architektoniczny o unikalnym na skalę Europy położeniu na cyplu skalnym pośród morza lasów. Ze względu na swoją bogatą historię oraz niezwykłą kubaturę obiekt został wpisany na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa, znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich i do dzisiaj stanowi istotne świadectwo dawnych dziejów. Książ jako zespół rezydencjonalny obejmuje trzeci co do wielkości zamek w Polsce, największy na Dolnym Śląsku.

W wałbrzyskiej Palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin, które reprezentują florę różnych stref klimatycznych i różnych kontynentów. Warto zobaczyć m.in. bambusy, fikusy i krzewy z Azji; ekualiptusy, świerki i sosny z Australii; byliny z Afryki; kaktusy i agawy z Ameryki Śodkowej czy rośliny cytrusowe z basenu Morza Śródziemnego. Dla miłośników Dalekiego Wschodu prawdziwą gratką powinna być również jedyna w Polsce stała Wystawa Bonsai.

Muzeum Porcelany skupia się na eksponowaniu liczącej ponad 10.000 obiektów kolekcji porcelany śląskiej (w tym pochodzącej z fabryk wałbrzyskich) oraz historycznej porcelany z manufaktur i fabryk europejskich (m.in. Niemiec, Austrii, Czech, Rosji, Danii, Francji, Holandii i Anglii). Część pomieszczeń została zaaranżowana w stylu dawnej mieszczańskiej rezydencji z wykorzystaniem własnych zbiorów, głównie malarstwa, mebli oraz rzemiosła artystycznego.

Po intensywnym zwiedzaniu pozostały czas spędziliśmy nad Zalewem Mietków ciesząc się pięknymi widokami.