W ramach społecznej odpowiedzialności biznesu Merkandi Aukcje prowadzi aktywną działalność charytatywną poprzez wspieranie i pomoc tym, którzy tego najbardziej potrzebują.


Rok 2020 był dla świata bardzo trudny. W bolesławieckim szpitalu, trwała jego reorganizacja. Jednym słowem wszystkie ręce na pokład, bo brakowało środków absolutnie na wszystko. W pierwszym okresie pandemii 19 marca Merkandi Aukcje przekazało środki dla bolesławieckiego Zakładu Opieki Zdrowotnej na walkę z Covid 19.


W listopadzie również postanowiliśmy wesprzeć chore i potrzebujące dzieci. W tym roku wspomogliśmy:

Michalinkę Skibę – 9 letnią dziewczynkę, która choruje na padaczkę lekooporną, niedoczynność tarczycy, trombofilię (zakrzepicę) i hemimegalencefalię prawostronną. Poznajcie poruszającą serca historię tej niezwykłej dziewczynki. Michasia w szóstym miesiącu życia przeszła udar niedokrwienny w obszarze unaczynienia prawej MCA.

Misia jest stale pod opieką oddziałów neurologii dziecięcej, endokrynologii i hematologii oraz poradni neurologicznej, hematologicznej, rehabilitacji ruchowej, ortopedycznej, okulistycznej oraz endokrynologicznej. W marcu 2016 roku przeszła skompilowaną operację neurochirurgiczną rozdzielenia półkul mózgowych. Po niej napadów padaczki jest mniej. Miała nie mówić… Miała nie chodzić… Mówi już coraz więcej… Chodzi, ba nawet biega…
Michalinka jest pogodną dziewczynką. Zawsze uśmiechnięta. Bardzo towarzyska i ciekawa świata.

Mały włóczykij. Uwielbia spacery i podróże… Razem z rodzicami jest częstym gościem na rajdach Nordic Walking. W specjalnej przyczepce przemierza piękne polskie trasy nordicowe.
Z historią tej dzielnej dziewczynki można zapoznać się pod poniższymi linkami gdzie rodzice opisują codzienne zmagania w drodze po sprawność Michasi
https://www.facebook.com/MichasiaSkiba
https://michasias.blogspot.com/
By móc nadrobić zaległości spowodowane wielokrotnymi napadami padaczki i udarem, potrzebna jest stała intensywna rehabilitacja, zajęcia terapeutyczne oraz stałe i niezbędne zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne takie jak ortezy nóżek i ręki lewej, wózek aktywny i spacerowy. Bez pomocy dobrych ludzi jest to niemożliwe. Michasia od kilku lat jest podopieczną fundacji Avalon, gdzie rodzice zbierają pieniądze na jej leczenie rehabilitacje. https://www.fundacjaavalon.pl/nasi_beneficjenci/michalina_skiba_4975

Tosię Sobas – 6 dziewczynkę u której w 2019 roku na podstawie rezonansu magnetycznego wykryto guza pnia mózgu. A oto historia tej niezwykle dzielnej dziewczynki:
„Tosia jest od zawsze żywiołową, wesołą i bardzo rezolutną dziewczynką.

Uwielbia książki, naklejki, rysować i śpiewać na głos swoje ukochane piosenki. Nic nie zwiastowało jednak, że początek roku będzie najtrudniejszym okresem w naszym życiu…

Pierwszym objawem była opadająca powieka i problemy z ruchem gałki ocznej, niespodziewanie postawiona diagnoza zmiażdżyła nas doszczętnie. Wszystko rozsypało się na tysiąc kawałków i potoczyło tak szybko. Tosia przeszła biopsję guza w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie która zostawiła nas w wyrokiem: zwojakoglejak, z uwagi na umiejscowienie praktycznie nieoperacyjny. Guz znajduje się bardzo głęboko, w miejscu nazwanym “życiem”, które kontroluje bardzo wiele funkcji życiowych. Taki guz w głowie jest jak tykająca bomba, rośnie, zwiększa ciśnienie w czaszce, uciska wiele ośrodków w mózgu, najpierw uniemożliwi Tosi otwieranie całkowite oka, potem zaczną się problemy z oddychaniem, przełykaniem itp. Tosia boryka się obecnie z powikłaniem po biopsji: niedowładem lewostronnym oraz torbielą, która powoduje dodatkowy ucisk. Tosia bardzo ciężko pracuje z rehabilitantami i jej ruchowość niezwykle dużo na tym zyskała.
W maju Tosia miała rezonans kontrolny, który niestety pokazał, iż torbiel, która miała się wchłonąć, powiększyła się trzykrotnie i i połączyła z guzem. Problem ze zwiększeniem się ciśnienia w czaszce i wodogłowia, bądź innych symptomów związanych z rozrastającym się guzem może być kwestią dni. My, rodzice musimy działać, konsultujemy się z różnymi specjalistami, by poznać jak najwięcej opinii. Skonsultowaliśmy się z prof. Schuhmannem z Tübingen (Niemcy), który dał drugą szansę wielu polskim dzieciom i jest wybitnym specjalistą w dziedzinie neurochirurgii. Paradoksalnie torbiel z uwagi na swoją lokalizację otworzyła mu możliwość dostania się do guza tak, aby nie uszkodzić połączeń nerwowych. Co więcej w klinice jest sprzęt, który pozwoli ochronić kluczowe struktury mózgu Tosi i pozwoli jej wrócić do normalnego życia. Powodzenie operacji wycięcia guza to w tej chwili 50-80% (wcześniej było zaledwie 30%). To nasza jedyna szansa! Niestety operacja wiąże się z ogromnymi kosztami i dlatego dziś prosimy Was o pomoc. Sami nie damy rady. Przed nami największa i najważniejsza bitwa o życie córki!
Liczy się każda minuta, bo to oznacza, że operacja ma większe szanse powodzenia. Prosimy, pomóżcie Tosi odzyskać dawne beztroskie dzieciństwo. Pomóżmy jej śmiać się w głos z malutką siostrzyczką Felą i wrócić do ukochanego przedszkola. Pomóżmy jej żyć!
https://www.kawalek-nieba.pl/tosia-sobas/

Maćka Malchera – Maciuś urodził się z poważną wada serca. Przeszedł ciężką operacje, która jednak nie przyniosła oczekiwanych efektów. Po roku okazało się, że z powodu narastającego cisnienia płucnego dalsze operacje ratujące słabnące serce są niemożliwe. Obecnie od 4 miesięcy Maciuś przebywa w szpitalu i jest podłączony do sztucznego serca (Berlinerherz). czeka teraz na przeszczep w Austrii. Maciuś jest beneficjariuszem Stowarzyszenia Ziemia Bolesławiecka, gdzie możemy kierować wpłaty, chcąc wspomóc koszty leczenia i rehabilitacji chłopca -darowizna na leczenie 058 Maciej Malcher https://ziemiaboleslawiecka.pl/kontakt/