W ramach społecznej odpowiedzialności biznesu Merkandi Aukcje prowadzi aktywną działalność charytatywną poprzez wspieranie i pomoc tym, którzy tego najbardziej potrzebują.

2023 rok

Rok 2023 jest kolejnym rokiem, w którym wspieramy potrzebujących:

Nela – mały wzrost – wielkie serce

Nela urodziła się malutka i bezbronna… Z niezwykle rzadką chorobą genetyczną – achondroplazją. Mimo że ma już dwa i pół roku mierzy tylko 75 centymetrów. Choroba objawia się skróceniem kończyn górnych i dolnych, większym obwodem główki oraz obniżonym napięciem mięśniowym. Nela jest rehabilitowana, korzysta z pomocy wielu specjalistów, jednak nic nie pomoże jej tak skutecznie, jak operacja. Nelka intelektualnie funkcjonuje bez zarzutów. W tym momencie ogranicza ją jej własne ciało. Chodzi, jednak wejście na piętro po schodach to dla niej jak zdobycie najwyższego górskiego szczyty. Często się przewraca przez osłabione napięcie mięśniowe. Nie jest w stanie sama się ubrać, bo jej rączki są za krótkie. 

https://www.siepomaga.pl/dla-nelki?fbclid=IwAR3IywhhKEcJLhxgsRaamOqU3MmkymuzjIhknwez-pNidjtYXs6WxVOqzn0

Michalinka dziewczynka z zespołem Retta

Ponownie postaowiliśmy pomóc Michalince – dziewczynce, której choroba zespół Retta, odbiera beztroskie dzieciństwo. Światełkiem w tunelu dla Michaliny może być lek objawowy „trofinetide” który został niedawno wprowadzony w USA. Niestety miesięczny koszt leczenia to nawet 100tys. zł.

https://zrzutka.pl/crpmg2?utm_medium=social&utm_source=messenger&utm_campaign=sharing_button&fbclid=IwAR3AxiTf5woPNeS6D5AQcF6WeYoV4jlLGNnYufTHn86rtGqCvMh4tk_jI1Y

Milenka z guzem mózgu

1,5 roczna Milenka, u której wykryto guza mózgu, dzielnie zniosła pierwszą operacje. Niestety czekają ją kolejne operacje, później chemioterapia i rehabilitacje.

https://pomagam.pl/milenkag

DIOZ pierwszy w Polsce dom dla uratowanych zwierząt

Nie zapominamy również o naszych braciach mniejszych. Wsparliśmy Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt, który w ciągu każdego tygodnia wykonuje dziesiątki interwencji, by poprawić los zwierząt, które same o pomoc nie poproszą. Głównym celem działania jest interweniowanie w przypadkach zaniedbań zwierząt, występowanie w charakterze oskarżycieli przeciwko osobom, które znęcają się nad zwierzętami, kontrolowanie poprawności funkcjonowania schronisk dla zwierząt, prowadzenie akcji sterylizacji i kastracji zwierząt domowych, ale również czynny udział w pracach legislacyjnych dotyczących zmian przepisów w zakresie ochrony zwierząt.

Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy – 31 finał

Rok 2023 rozpoczęliśmy od zasilenia konta 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Hasło tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy brzmi „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich — małych dużych”. Ukierunkowanie na walkę z sepsą sprawia, że 31. finał WOŚP jest pierwszym w historii, w którym zakupiony w wyniku zbiórek sprzęt posłuży do pomocy pacjentom wszystkich grup wiekowych. Cel, jak czytamy na stronie WOŚP, to „wyposażenie laboratoriów w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń, które mogą doprowadzić do sepsy. Szybsza diagnostyka to lepsza terapia sepsy poprzez sprawne wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami”.

2022 rok

W 2022 roku wsparliśmy chorą Michalinkę, dzieci z Domów Dziecka z Nowej Pawłówki a także młodzież z Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego PIRAT z Bolesławca.

Pomoc dla Michaliny na walkę z zespołem Retta

Michalina urodziła się w 2020 roku w ciężkim okresie – ze względu na obostrzenia covidowe. Od samego początku Michalina była w pełni zdrowym, pogodnym, towarzyskim i energicznym dzieckiem. Michalinka niespodziewanie po roku prawidłowego rozwoju zaczęła odstawać od swoich rówieśników. Przestała komfortowo się poruszać, gdy jej rówieśnicy raczkowali i zaczynali samodzielnie chodzić. Pokryło się to z coraz rzadszym wydawaniem z siebie dźwięków, stała się „milczącym aniołem”. Nikt nie spodziewał się, że jej pierwsze „mama” i „tata” będą jednocześnie jedynymi z ostatnich jakie od niej usłyszymy. Diagnoza była bezlitosna: Zespół Retta – rzadka i nieuleczalna choroba genetyczna. Zespół Retta to połączenie autyzmu, dziecięcego porażenia mózgowego, choroby Parkinsona, epilepsji oraz zaburzeń lękowych i to wszystko w ciele jednej małej dziewczynki. Zmiany padaczkowe, hiperwentylacje, osłabienie napięcia mięśniowego, problemy z układem pokarmowym. Przez ostatni rok rodzice z przerażeniem patrzeli jak choroba podstępnie odbiera im nasze dziecko pomiędzy kolejnymi próbami leczenia. Ciężko sobie wyobrazić, że już nigdy nie usłyszy się głosu swojego dziecka. W miarę postępu choroby, rączki Michaliny przestały prawidłowo funkcjonować, odmawiając wykonywania najprostszych czynności. Charakterystyczne dla Zespołu Retta ruchy zdominowały jej motorykę, odbierając zdolność do wskazywania miejsc i wykonywania podstawowych czynności, chociażby chwytanie.  https://zrzutka.pl/crpmg2?utm_medium=social&utm_source=messenger&utm_campaign=sharing_button&fbclid=IwAR3AxiTf5woPNeS6D5AQcF6WeYoV4jlLGNnYufTHn86rtGqCvMh4tk_jI1Y

Darowizna dla dzieci i młodzieży z Domu Dziecka w Nowej Pawłówce

Dom Dziecka w Pawłówce został założony w dniu 15 września 1996 r. aktem założycielskim Kuratora Oświaty w Suwałkach. Dom Dziecka Nr 1 dysponuje 14. miejscami i jest placówką opiekuńczo – wychowawczą typu socjalizacyjnego oraz Dom Dziecka Nr 2 będący placówką opiekuńczo – wychowawczą łączącą zadania placówki socjalizacyjnej i interwencyjnej. Podopieczni Domów mają do swojej dyspozycji pokoje, w których mogą zamieszkiwać wraz ze swoim przebywającym w Placówkach rodzeństwem. Wspólne zamieszkiwanie rodzeństwa w jednym pokoju pozytywnie wpływa na podtrzymywanie więzi rodzinnych pomiędzy wychowankami, pobudza odpowiedzialność starszych za młodsze a także ma korzystny wpływ na Ich wzajemne relacje. Dzieciaki mają również do swojej dyspozycji aneksy kuchenne a także świetlice wyposażone w podstawowy sprzęt AGD, RTV oraz meble. W czasie wolnym od zajęć podopieczni wspólnie z wychowawcą mają możliwość samodzielnego przygotowywania potraw, pieczenia ciast, sporządzania deserów. Jest to nieodzowny element przygotowania do dorosłego samodzielnego życia, z którym muszą  zmierzyć się po opuszczeniu Placówki.

Wsparcie młodzieży z Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego PIRAT z Bolesławca

Celem działalności klubu jest wychowanie młodego pokolenia w duchu wartości wypływających z żeglarstwa. Klub prowadzi naukę żeglowania oraz profesjonalne szkolenia regatowe przygotowujące młodzież do startów w regatach. 2022 rok to wiele godzin spędzonych na wodzie, startów w regatach na terenie kraju, obóz regatowy w Dziwnowie i szkolenie z Marcinem Rudawskim, szkolenie Polsailing z rekordami uczestników, pełna integracja środowiska żeglarskiego, otrzymanie nagród od Prezydenta Miasta Bolesławiec i słynna już budowa żaglowca. https://zrzutka.pl/rmmxuk?utm_medium=mail&utm_source=postmark&utm_campaign=payment_confirmation

Pomoc Ukrainie

Głęboko poruszeni wojną w Ukrainie wsparliśmy darowizną działania UNICEF Polska na rzecz dzieci i ich rodzin z Ukrainy.

Eskalacja konfliktu na Ukrainie stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia i dobrostanu 7,5 mln dzieci w tym kraju. Dzieci są przerażone i w szoku. Pilnie potrzebują bezpieczeństwa. Setki tysięcy ludzi opuściło swoje domy w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca. Większość z nich to kobiety i dzieci. Dla tych, którzy zostali w Kijowie, życie toczy się pod ziemią.

Potrzeby humanitarne rosną z każdą godziną. Tysiące ludzi są bez dostępu do czystej wody z powodu zniszczonej infrastruktury. Przemieszczające się rodziny na Ukrainie i poza jej granicami, potrzebują natychmiastowego wsparcia. Rośnie potrzeba pomocy psychologicznej.

2021 rok

W 2021 roku postanowiliśmy wesprzeć chore dzieci: Igusię oraz Marysię, a także Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.

Iga w walce z nowotworem

Igusia po urodzeniu przeszła udar. Po ciężkiej walce o zdrowie, intensywnej rehabilitacji, zaczęła w końcu cieszyć się życiem, chodzić i biegać. Los jednak jej nie oszczędza, radość nie trwała długo. Po raz kolejny szok i ogromny cios… niedowierzanie… Diagnoza, którą rodzice usłyszeli w marcu 2021 roku ostra białaczka limfoblastyczna. Igusia ponownie stanęła do walki z nierównym przeciwnikiem, tym razem z nowotworem. Przed nią długie i intensywne leczenie. Jako Rodzice mogą być przy Niej i Ją wspierać, niestety Jej bólu i powikłań po chemioterapii nie mogą już wziąć na siebie, ale wierzą, że doczekają szczęśliwego zakończenia. Wsparcie finansowe jest Idze potrzebne na rehabilitację, niezbędne suplementy, lekarstwa oraz profesjonalne środki i preparaty medyczne.

https://zrzutka.pl/gehyb9

Trwa walka o małą Marysię

Jeszcze niedawno Marysia była zdrowym, pełnym energii dzieckiem. Mieliśmy plany, marzenia. Niestety los jej nie oszczędził. Pomimo ochrony i zabezpieczenia dzieci przed zakażeniem COVID, Marysia ciężko zachorowała. W wyniku ciężkiego przebiegu COVID-19 u Marysi doszło do rozległego udaru mózgu. Od tamtej pory walczy z ciężką padaczką. Marysia uodporniła się na leki, ataki kończą się pobytami na OIOM. Każdy atak jest śmiertelnie niebezpieczny. Desperacko szukamy miejsca, w którym będą jej w stanie pomóc. Musimy walczyć o Marysię, o jej sprawność i powrót do zdrowia. Koszty związane z leczeniem przerastają możliwości rodziny.

https://www.siepomaga.pl/maria-mularczyk

Niebieska Linia – misja pomagania ofiarom przemocy w rodzinie

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie powstało w 1995 roku, jako placówka Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Od 25 lat realizujemy zadania w szeroko pojętym zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie i edukacji w tym obszarze. Działania, które są prowadzone to: pomoc psychologiczna, pomoc prawna, ogólnopolska poradnia mailowa, ogólnopolska poradnia telefoniczna, ośrodek dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, działania szkoleniowe i doradcze dla organizacji państwowych (m. in. Ministerstwa, Policja) oraz dla osób prywatnych, wydawanie pisma „Niebieska Linia”.

https://www.niebieskalinia.pl/

2020 rok

Rok 2020 był dla świata bardzo trudny. W bolesławieckim szpitalu, trwała jego reorganizacja. Jednym słowem wszystkie ręce na pokład, bo brakowało środków absolutnie na wszystko. W pierwszym okresie pandemii 19 marca Merkandi Aukcje przekazało środki dla bolesławieckiego Zakładu Opieki Zdrowotnej na walkę z Covid 19.


W listopadzie również postanowiliśmy wesprzeć chore i potrzebujące dzieci. W tym roku wspomogliśmy:

Michalinkę Skibę – 9 letnią dziewczynkę, która choruje na padaczkę lekooporną, niedoczynność tarczycy, trombofilię (zakrzepicę) i hemimegalencefalię prawostronną. Poznajcie poruszającą serca historię tej niezwykłej dziewczynki. Michasia w szóstym miesiącu życia przeszła udar niedokrwienny w obszarze unaczynienia prawej MCA.

Misia jest stale pod opieką oddziałów neurologii dziecięcej, endokrynologii i hematologii oraz poradni neurologicznej, hematologicznej, rehabilitacji ruchowej, ortopedycznej, okulistycznej oraz endokrynologicznej. W marcu 2016 roku przeszła skompilowaną operację neurochirurgiczną rozdzielenia półkul mózgowych. Po niej napadów padaczki jest mniej. Miała nie mówić… Miała nie chodzić… Mówi już coraz więcej… Chodzi, ba nawet biega…
Michalinka jest pogodną dziewczynką. Zawsze uśmiechnięta. Bardzo towarzyska i ciekawa świata.

Mały włóczykij. Uwielbia spacery i podróże… Razem z rodzicami jest częstym gościem na rajdach Nordic Walking. W specjalnej przyczepce przemierza piękne polskie trasy nordicowe.
Z historią tej dzielnej dziewczynki można zapoznać się pod poniższymi linkami gdzie rodzice opisują codzienne zmagania w drodze po sprawność Michasi
https://www.facebook.com/MichasiaSkiba
https://michasias.blogspot.com/
By móc nadrobić zaległości spowodowane wielokrotnymi napadami padaczki i udarem, potrzebna jest stała intensywna rehabilitacja, zajęcia terapeutyczne oraz stałe i niezbędne zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne takie jak ortezy nóżek i ręki lewej, wózek aktywny i spacerowy. Bez pomocy dobrych ludzi jest to niemożliwe. Michasia od kilku lat jest podopieczną fundacji Avalon, gdzie rodzice zbierają pieniądze na jej leczenie rehabilitacje. https://www.fundacjaavalon.pl/nasi_beneficjenci/michalina_skiba_4975

Tosię Sobas – 6 dziewczynkę u której w 2019 roku na podstawie rezonansu magnetycznego wykryto guza pnia mózgu. A oto historia tej niezwykle dzielnej dziewczynki:
„Tosia jest od zawsze żywiołową, wesołą i bardzo rezolutną dziewczynką.

Uwielbia książki, naklejki, rysować i śpiewać na głos swoje ukochane piosenki. Nic nie zwiastowało jednak, że początek roku będzie najtrudniejszym okresem w naszym życiu…

Pierwszym objawem była opadająca powieka i problemy z ruchem gałki ocznej, niespodziewanie postawiona diagnoza zmiażdżyła nas doszczętnie. Wszystko rozsypało się na tysiąc kawałków i potoczyło tak szybko. Tosia przeszła biopsję guza w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie która zostawiła nas w wyrokiem: zwojakoglejak, z uwagi na umiejscowienie praktycznie nieoperacyjny. Guz znajduje się bardzo głęboko, w miejscu nazwanym “życiem”, które kontroluje bardzo wiele funkcji życiowych. Taki guz w głowie jest jak tykająca bomba, rośnie, zwiększa ciśnienie w czaszce, uciska wiele ośrodków w mózgu, najpierw uniemożliwi Tosi otwieranie całkowite oka, potem zaczną się problemy z oddychaniem, przełykaniem itp. Tosia boryka się obecnie z powikłaniem po biopsji: niedowładem lewostronnym oraz torbielą, która powoduje dodatkowy ucisk. Tosia bardzo ciężko pracuje z rehabilitantami i jej ruchowość niezwykle dużo na tym zyskała.
W maju Tosia miała rezonans kontrolny, który niestety pokazał, iż torbiel, która miała się wchłonąć, powiększyła się trzykrotnie i i połączyła z guzem. Problem ze zwiększeniem się ciśnienia w czaszce i wodogłowia, bądź innych symptomów związanych z rozrastającym się guzem może być kwestią dni. My, rodzice musimy działać, konsultujemy się z różnymi specjalistami, by poznać jak najwięcej opinii. Skonsultowaliśmy się z prof. Schuhmannem z Tübingen (Niemcy), który dał drugą szansę wielu polskim dzieciom i jest wybitnym specjalistą w dziedzinie neurochirurgii. Paradoksalnie torbiel z uwagi na swoją lokalizację otworzyła mu możliwość dostania się do guza tak, aby nie uszkodzić połączeń nerwowych. Co więcej w klinice jest sprzęt, który pozwoli ochronić kluczowe struktury mózgu Tosi i pozwoli jej wrócić do normalnego życia. Powodzenie operacji wycięcia guza to w tej chwili 50-80% (wcześniej było zaledwie 30%). To nasza jedyna szansa! Niestety operacja wiąże się z ogromnymi kosztami i dlatego dziś prosimy Was o pomoc. Sami nie damy rady. Przed nami największa i najważniejsza bitwa o życie córki!
Liczy się każda minuta, bo to oznacza, że operacja ma większe szanse powodzenia. Prosimy, pomóżcie Tosi odzyskać dawne beztroskie dzieciństwo. Pomóżmy jej śmiać się w głos z malutką siostrzyczką Felą i wrócić do ukochanego przedszkola. Pomóżmy jej żyć!
https://www.kawalek-nieba.pl/tosia-sobas/

Maćka Malchera – Maciuś urodził się z poważną wada serca. Przeszedł ciężką operacje, która jednak nie przyniosła oczekiwanych efektów. Po roku okazało się, że z powodu narastającego cisnienia płucnego dalsze operacje ratujące słabnące serce są niemożliwe. Obecnie od 4 miesięcy Maciuś przebywa w szpitalu i jest podłączony do sztucznego serca (Berlinerherz). czeka teraz na przeszczep w Austrii. Maciuś jest beneficjariuszem Stowarzyszenia Ziemia Bolesławiecka, gdzie możemy kierować wpłaty, chcąc wspomóc koszty leczenia i rehabilitacji chłopca -darowizna na leczenie 058 Maciej Malcher https://ziemiaboleslawiecka.pl/kontakt/