Pamięć nieulotna Autor: Edward Snowden

Historia człowieka, który ujawnił tajne dane amerykańskiego wywiadu i stał się wrogiem publicznym władz i części opinii publicznej we własnym kraju.

Po sześciu latach od demaskatorskiej akcji Edward Snowden opowiada ją swoimi słowami w niezwykłej autobiograficznej książce “Pamięć nieulotna”, przekonując do własnej wizji tamtych wydarzeń.

Edward Snowden był pracownikiem zatrudnionym w amerykańskich służbach specjalnych, który całemu światu dał się poznać w 2013 roku, gdy publicznie ujawnił tajne dokumenty CIA, świadczące o wielkim projekcie obejmującym inwigilację obywateli przez władzę, a także podsłuchiwanie liderów innych państw świata. W obawie przed prawnymi konsekwencjami swoich działań musiał uciekać z kraju i się ukrywać. Teraz wraca do historii, która uczyniła go sławnym, a jednocześnie na zawsze zmieniła jego życie.

W autobiografii prezentuje swój punkt widzenia, broniąc tezy, że to, co zrobił, nie miało celu przestępczego, a wręcz przeciwnie – było czynione w imię wyższych wartości jawności życia publicznego i obrony realnej demokracji. Szczerze opowiada o tym, jak działał system, którego był częścią i co sprawiło, że zdecydował się z niego wyłamać. Po kilku latach, które upłynęły od tamtych wydarzeń, przedstawia głębokie przemyślenia na temat natury świata wszechobecnej technologii i informacji, w którym żyjemy. Ale 2013 rok nie jest jedyną datą, do której się odnosi. Czytelnik poznaje jego dzieciństwo i młode lata, a autor pokazuje, w jaki sposób tamten czas wpłynął na to, kim później został w życiu.

Zdrajca i przestępca, który wykazał się skrajnym brakiem lojalności i nadużył zaufania swoich szefów? A może sumienie współczesnego, zglobalizowanego świata, w którym władza ma wszelkie instrumenty technologiczne, by wbrew naszej woli wszystkich inwigilować? Wróg wolności czy jej głos? W swojej frapującej autobiografii Edward Snowden po raz pierwszy tak kompleksowo się wypowiada i prosi, by najpierw wysłuchać, co ma do powiedzenia, a dopiero później oceniać jego czyny.